SLECINKY.EUhttp://slecinky.euhttp://slecinky.euhttp://slecinky.eu

Gify-obrázky-přáníčka
~ pro každého něco ~
 Brána do nebe
Kleinovka vás zdraví
 zlatá brána
 Pohlazení po duši
 Pod lupou se nic neutají
 Eva se ukazuje
 Eva se ukazuje
 Eviny stránky
 Pohlazení po duši
 Pod lupou se nic neutají
 Brána do nebe
 Zábava pro všechny
Planet-Gif Das große Cliparts Archiv
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti
http://slecinky.euhttp://slecinky.euhttp://slecinky.euhttp://slecinky.euhttp://slecinky.euhttp://slecinky.euhttp://slecinky.eu
http://slecinky.euhttp://slecinky.euhttp://slecinky.euhttp://slecinky.eu
ABZ.cz: slovník cizích slov
PSČ - poštovní směrovací čísla

počítadlo.abz.cz
Agama Web Buttons - Professional tool for creating web buttons and menus
Pridat.euPočasí Ostrava - Slunečno.cz


Šípkový čaj - příprava čaje a účinky na zdraví:
Čaje patří k vynikajícím nápojům, navíc většinou mají příznivé efekty na lidský organismus. Jedním z proslulých čajů je i šípkový. Snad každý někdy ochutnal šípkový čaj. Pojďme se nyní podívat na to, jak se takový šípkový čaj připravuje a jaké má vlastně šípek pozitivní efekty na lidské tělo. Šípkový čaj se samozřejmě prodává v nálevových sáčcích, ale to není úplně ono a mnohem lepší je si šípky vlastnoručně natrhat.
Příprava šípkového čaje:
Pro plnou chuť a vůni šípkového čaje je potřeba ho připravovat z celých plodů. Při přípravě samotného čaje můžete zkusit zachovat maximální množství vitamínů nebo lze zvolit tradiční postup. Šípky se sbírají na podzim a rozhodně jim neprospěje, když promrznou, pokud se je chystáte usušit. Při sušení by totiž takový šípek mohl zplesnivět. Při sbírání šípků si samozřejmě dávejte pozor na drobná zranění, jelikož keře, na nichž šípky rostou, mají trny.
Také tedy není vhodné zbrusu nové oblečení, které by trny mohly zničit. Posbírejte ze stromu dostatečné množství šípků, které doma očistěte, patřičně osušte a dejte je schnout. Ideální je šípky nechat na slunci, kde přes den krásně vysychají. Šípky se potřebují sušit poměrně dlouhou dobu - přibližně měsíc. Průběžně musíte šípky kontrolovat, aby se mezi nimi nevyskytoval nějaký špatný, který by mohl nakazit i ostatní plody. Čas od času vyzkoušejte, jestli už nejsou šípky dostatečně uschlé - několik jich rozdrťte, ať se přesvědčíte o tom, jestli už nejsou dostatečně suché.
Pokud chcete mít čaj s dostatkem vitamínů, pak využijte následující postup. Šípky rozdrťte a přes noc je nechte ve studené vodě. Doporučuje se použít dvacet gramů šípků na jeden litr vody. Krátce před použitím nálev zlehka zahřejte, kousek pod bod varu. Následně přeceďte šípky přes husté síto a můžete ještě čaj dochutit za pomoci např. medu. Tento čaj sice nemá takovou barvu a aroma jako tradiční šípkový čaj, ale dostanete v něm většinu vitamínů.


Slupky a plody šípku:
Šípek
Slupky šípku s poměrně vysokým obsahem vitamínu C. Ideální pro přípravu rychlého nápoje plného vitamínů.
Právě pro vysoký obsah vitamínů je šípek často označován jako pomeranč severu. Na našem území je velmi rozšířen, sbírají se plody, které se následně suší a slouží pro přípravu blahodárného nápoje.
Čaj ze šípku je možné použít při nachlazení, chřipce, paradontóze, infekcí močových cest, nebo při časté únavě. Pokud budete pít čaj ze šípků pravidelně, tak je možnost snížit cholesterol v krvi.
50g šípků může obsahovat až 1 500mg vitamínu C.
Čaj patří mezi Bezkofeinové čaje.

Druhou možnost představuje tradiční příprava čaje. Dvě hrstky usušených šípků přelijte dvěma litry vody a poté vařte minimálně půl hodiny. V půlce doby varu již změklé šípky zlehka rozmačkávejte a pokračujte ve vaření. Odvar následně sceďte přes skutečně husté síto. Tím ovšem možnost přípravy nekončí. Šípky se dají totiž zalít dalším litrem vody a vařit dále. Další nálev je často ještě lahodnější. Tento čaj není nutné přislazovat, jelikož má skvělou chuť i aroma. Ovšem vadou na kráse zůstává, že delší doba varu čaj připraví o drtivou většinu vitamínů.

Tip! Čaje obsahující šípek - Pina Colada, Lesní plody, Kiwi.

Pozitivní efekty šípku

Šípek v sobě má celou řadu vitamínů a minerálních látek, které jsou pro lidský organismus důležité. Můžeme jmenovat velké množství vitamínu C, dále vitamíny B1, B2, K a P.

Šípkový čaj dovede napomáhat s nemocemi nervového systému, zvyšuje odolnost lidského těla proti nemocem a má utišující a močopudné účinky.

Šípek byl pro své pozitivní účinky znám již v dávných dobách středověku. Kromě čaje se z plodů růže šípkové dají připravit skvělé marmelády, šťávy či víno. Šípky jsou také velmi vhodným přírodním medikamentem proti paradentóze a onemocnění dásní.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one