SLECINKY.EUhttp://slecinky.euhttp://slecinky.euhttp://slecinky.eu

Gify-obrázky-přáníčka
~ pro každého něco ~
 Brána do nebe
Kleinovka vás zdraví
 zlatá brána
 Pohlazení po duši
 Pod lupou se nic neutají
 Eva se ukazuje
 Eva se ukazuje
 Eviny stránky
 Pohlazení po duši
 Pod lupou se nic neutají
 Brána do nebe
 Zábava pro všechny
Planet-Gif Das große Cliparts Archiv
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti
http://slecinky.euhttp://slecinky.euhttp://slecinky.euhttp://slecinky.euhttp://slecinky.euhttp://slecinky.euhttp://slecinky.eu
http://slecinky.euhttp://slecinky.euhttp://slecinky.euhttp://slecinky.eu
ABZ.cz: slovník cizích slov
PSČ - poštovní směrovací čísla

počítadlo.abz.cz
Agama Web Buttons - Professional tool for creating web buttons and menus
Pridat.euPočasí Ostrava - Slunečno.cz

Desatero rad při potížích se spánkem:

1.Nepijte kávu, černý či zelený čaj, kolu nebo různé energetické nápoje od pozdního odpoledne (nejlépe 4 - 6 hodin před ulehnutím) a omezte je i přes den.

2.Vynechte večer těžká jídla, poslední jídlo zařaďte 3 - 4 hodiny před ulehnutím.

3.Po večeři neřešte důležité věci, které by vás mohly rozrušit. Snažte se relaxovat příjemnou činností.

4.Lehká procházka po večeři pomůže, naopak cvičení 3 - 4 hodiny před ulehnutím může spánek narušit. Přesuňte tyto aktivity před večeři.

5.Nepijte večer alkohol, zhoršuje kvalitu spánku.

6.Nekuřte, zvláště ne před usnutím a v době nočních probuzení. Nikotin povzbuzuje.

7.Postel i ložnici užívejte pouze ke spánku a sexuálnímu životu. Odstraňte z ložnice televizi, v posteli nejezte, nečtěte si ani neodpočívejte.

8.Uléhejte a vstávejte každý den (i o víkendu) ve stejnou dobu.

9.Omezte pobyt v posteli na nezbytně nutnou dobu. V posteli se zbytečně nepřevalujte, nemá sloužit k přemýšlení.

10.Ložnice by měla být tichá a zatemněná, pro spánek zajistěte také vhodnou teplotu, nejlépe 18 - 20 stupňů Celsia. Zdroj: Centrum pro poruchy spánku a bdění, Neurologická klinika 1. LF UK a VFN

Chcete zhubnout? - Spěte!

Někteří se trápí tím, že neví, jak zhubnout. Navštěvujeme fitness centra a provádíme různá cvičení. Hlídáme si jídelníček, kupujeme nízkotučné potraviny, jíme hodně zeleniny i ovoce. Někteří z nás se dokonce svěřují do rukou výživových poradců, aby jim připravili speciální jídelníčky. Širokým obloukem se vyhýbáme fast foodem a snažíme se připravovat si jídla hlavně doma. Stačí to však? Nebo můžeme pro naše tělo udělat i něco navíc a jak? Co řeknete na pořádný spánek?

Vědci z University of Chicago přišli se studií, která je nejen velmi zajímavá, ale i dost poučná. Pokud chcete zhubnout a zbavit se tak přebytečného tuku škodlivého pro tělo, nestačí si jen jít několikrát týdně zacvičit a omezit se v jídle. Pro správné spalování je velmi důležitý také dlouhý spánek. Právě vztah zdravě dlouhého spánku a diety je předmětem této studie. Lidé, kteří spánku hodně nedají, v porovnání s těmi, kteří spí velmi dlouho, sice při dietně sestaveném jídelníčku hubnou stejně rychle, ale jejich tělo ztrácí hlavně svalovinu, nikoli tuk. Jak je to možné a co to vlastně způsobuje?

Likvidujte tuk spánkem!
S důkazem o tomto "hubnutí - ne hubnutí" v závislosti na délce spánku přišel docent Plamen Penev. Dnešní uspěchaná doba, hodiny do rána strávené prací a nedostatek odpočinku má na náš životní styl bohužel velmi neblahý vliv. Zkracování délky spánku snižuje podle prokázaného výzkumu účinnost odbourávání tuků, a to i při striktně dodržovaných dietách.

Do provedeného výzkumu se zapojili dobrovolníci ve věku 35 až 49 let. Někteří z nich trpěli nadváhou i obezitou. Každému dobrovolníkovi byl přitom sestaven individuální dietní stravovací plán. Strava byla vyvážená a denní příjem kalorií byl omezen na 1450 kcal, což je 5859 kJ. Celkově trval výzkum měsíc. Z toho první dva týdny spali dobrovolníci v laboratoři, kde se výzkum uskutečnil, v průměru 8,5 hod. denně. Druhé dva týdny spali jen 5,5 hodin denně. Výsledky byly překvapující.

V obou případech zhubli dobrovolníci průměrně 3,4 kg. Za první dva týdny, kdy spali a snili průměrně 8,5 hod. denně, ztratili 1,6 kg tuku a 1,8 netukové tělesné hmoty, z větší části svaloviny. Během dalších dvou týdnů, kdy dobrovolníci spali méně jen průměrných 5,5 hod. denně, ztratili 0,7 kg tuku a až 2,7 kg svaloviny. Kromě toho bylo hubnutí pro dobrovolníky při délce spánku 5,5 hod. denně složitější, protože během dne měli ještě i větší pocit hladu. Když totiž tělo pociťuje nedostatek spánku, produkuje víc ghrelinu. Ghrelin je hormon, který upozorňuje na příchozí hlad a zároveň zpomaluje výdej energie.

Výsledky získané výzkumem této univerzity tedy skutečně poukazují na to, jak důležité je spánek nezanedbávat a věnovat mu dostatek času, tak aby tělo při dietě zbytečně neztrácelo svalovinu, ale nadbytečný tuk. Spánek a snění je pro tělo důležité nejen pro dietu, ale celkovou relaxaci těla. Proto bychom mu měli věnovat opravdu dostatek času. Pokud se tedy snažíte zhubnout, zkuste i víc odpočívat a spát. Vychutnávejte si spánek a sny. Tělo se vám za to přiměřeně odvděčí, a to nejen rychlejším odbouráním tuku.

Přejeme vám sladký spánek a krásné sny

Spánek je záhadouSpánek je záhadouVe spánku se náš mozek podobá odpovědnému archiváři. Dělá si pořádek v nahromaděných informacích. "Některé si ukládá tak, aby si na ně vzpomněl, jiné zatlačí," říká psycholog Martin Miler.

Co se s námi děje, když spíme?
To by bylo na knihu. V zásadě však nastává regenerace mozkových i tělesných struktur, konzervuje se energie, upravuje se homeostáza různých funkcí, zlepšují se imunitní funkce a vylaďuje se termoregulace. To, co se děje, je postupná změna frekvence mozkových vln, která má za následek zpomalování tepu, snížení krevního tlaku, zpomalení dýchání, relaxaci svalstva a další změny související s vylučováním různých hormonů a činností autonomního nervového systému.

Někteří se po probuzení cítí hůře než před spaním. Způsobuje to nedostatečný nebo nekvalitní spánek?
Příčinou může být jedno i druhé, ale otázkou je, proč jim spánek nepřináší příslušné osvěžení? Pokud jsme spali příliš krátce, protože jsme šli spát příliš pozdě na to, aby si organismus dokázal odpočinout, tak je příčina jasná. Ale pokud je délka spánku dostatečná, pak asi něco není v pořádku. Poruchy spánku můžeme rozdělit do tří kategorií. První je nedokonalá kontinuita spánku, když je přerušovaný. Příčinou může být bolest, nepohodlí, rušivé prostředí, závislosti. Druhou kategorií mohou být problémy s usínáním - člověk má problém usnout. Tehdy může být příčinou špatná spánková hygiena - rušivé prostředí, úzkost, závislosti... A tou poslední zase předčasné ranní probouzení, když se vzbudí dřív, než by bylo přirozené. Příčinou může být deprese, mánie, rušivé prostředí, ale i vyšší věk.

Mají vliv sny na náš spánek?
Někdy zážitky ve snu dosahují takovou intenzitu, že ovlivní i náladu po probuzení. Člověk se může cítit nepříjemně, zmateně. Ale sny nás mohou ovlivnit i pozitivně, a po probuzení jsme příjemně svěží a optimističtí. Často si ale své sny nepamatujeme, jakoby jsme ani nesnili.

Co je vlastně sen?
Sen probíhá v tzv. REM fázi (REM je zkratka av překladu znamená rychlé oční pohyby), vyskytuje se během spánku několikrát. Předpokládá se, že její hlavní funkcí je pořádání a fixování nově naučených informací, stimulace mozku, řešení problémů a konfliktů zažitých v bdělém stavu.

Nespavost prý často signalizuje nemoc...
Nespavost má mnoho příčin. Z psychických může jít o průvodní jev některých duševních onemocnění, důsledek dlouhodobého stresu, neřešené problémy v partnerském životě či potíže v práci. V úvahu však přicházejí i různé neurologické, hormonální a jiné příčiny.

Nespavost prý často signalizuje nemoc...
Nespavost má mnoho příčin. Z psychických může jít o průvodní jev některých duševních onemocnění, důsledek dlouhodobého stresu, neřešené problémy v partnerském životě či potíže v práci. V úvahu však přicházejí různé neurologické, hormonální a jiné příčiny.

Lidé, kteří špatně spí, jsou více rizikoví i co se týče srdečně-cévních onemocnění či deprese
Dlouhodobé problémy se spánkem postupně oslabují celý organismus, což se může promítnout do duševního i tělesného zdraví. Ale často jsou potíže se spánkem průvodním jevem jiného problému, který by trebalo řešit.

Do jaké míry ovlivňuje spánek kvalitu našeho života?
Spánek je neodmyslitelnou součástí života, proto jeho porucha ovlivňuje emocionální i fyzické prožívání, má vliv na výkon, soustředěnost, schopnost myšlení i paměť.

Dá se nespavost léčit?
Ovšem. V prvním kroku můžeme i sami učinit opatření, které nám mohou pomoci. Chodit spát přibližně ve stejnou dobu, mít během dne dostatek pohybu, udržovat se v dobré duševní i tělesné kondici. Často však právě toto člověk není schopen bez spolupráce a pomoci lékaře zvládnout.

Proč vlastně spíme?
Spánek je stále tak trochu záhadou, ale zdá se, že v této době nabývá tělo potřebnou energii pro další fungování a mozek třídí různé informace a vjemy, které během bdělého stavu zaregistroval. Toto je samozřejmě pouze značně zjednodušený popis toho, proč spíme.


Name
Email
Comment
Or visit this link or this one